By using this site, you agree to our Privacy Policy and our Terms of Use. Close

I'm sure a ton of people have said it already but:
Let's say you go to the store and you want a soft drink. You see Coke. You see RC Cola. The Coke costs $1.59 and the RC costs $1.25. You buy the Coke.

Why?

If I put both in separate glasses, you wouldn't be able to tell the difference. Your thirst would be just as quenched. What convinced you that Coke was the better value? Ads.

Over the years, you were convinced that it was better. It became familiar to you. You're comfortable with the brand. You know it's quality. And that's why it worked.



Twitter: @d21lewis