Soleron said:
This is BS because healthy food is cheaper than unhealthy. If you buy bulk meat, potatoes, vegetables and make a huge stew that serves 4 people a meal for the next four meals you can do so for under $10. Try doing that for ready meals, or McDonalds, or other unhealthy sources. |
It's true. People make the "junk food cheaper" arguement based on calorie per dollar anaysis... which are fatally flawed.
If anyone really can't understand why, just eat a Candy bar in comparison to an Apple.
The Apple is more filling AND has less calories.